Committees

Executive Committee
1. Mr. Rajesh Kumar Shukla- Convenor
2. Mr. Baleshwar Prasad Singh
3. Mr. Gopeshwar Prasad Jha
4. Mr. Dharmendra Narayan
5. Mr. Prakash Kumar Jha
6. Mr. Ram Subhag Singh
7. Mr. Shiv Narayan Roy
  Special Invitee – Mr. Rajiv Ranjan, Chairman
Finance Committee
1. Mr. Shyam Sundar Ojha- Convenor
2. Mr. Anil Kumar Mahto
3. Mr. Prakash Kumar Jha
4. Mr. Parmeshwar Mandal
5. Mr. Radhey Shyam Goswami
Nominees of Welfare Trustee Committee
1. Mr. Dhan Kumar Jain
2. Mr. Mahesh Tiwari
Scrutiny Committee for Enrolment
1. Mr. Laliteshwar Prasad Singh-Convenor
2. Mr. Radhey Shyam Goswami
3. Mr. Ram Subhag Singh
Enrolment Committee
1. Mr. Sohail Anwar- Convenor
2. Mr. Milan Kumar Dey
3. Mr. Shyam Sundar Ojha
B.C.I. Welfare Committee
1. Mr. Dharmendra Narayan
2. Mr. Hemant Kumar Shikarwar
Building Committee
1. Mr. Baleshwar Prasad Singh-Convenor
2. Mr. Amar Kumar Singh
3. Mr. Anil Kumar Mahto
4. Mr. Hemant Kumar Shikarwar
5. Mr. L.P.Singh
6. Mr. Mahesh Tiwari
7. Mr. Prakash Kumar Jha
8. Mr. Prayag Mahato
9. Mr. Radhey Shyam Goswami
10. Mr. Ram Subhag Singh
11. Mr. Shiv Narayan Roy
12. Mr. Shyam Sundar Ojha
Rules Committee
1. Mr. Rajiv Ranjan- Chairman
2. Mr. Anil Kumar
3. Mr. Deepak Kumar
4. Mr. Dhan Kumar Jain
5. Mr. Mahesh Tiwari
6. Mr. Milan Kumar Dey
7. Mr. Md. Sohail Anwar
8. Mr. Prem Chand Tripathi
9. Mr. Shiv Narayan Roy
Law College-Advocate Academy Committee
1. Mr. Milan Kumar Dey- Convenor
2. Mr. Nilesh Kumar, Member, BCI
3. Mr. Amar Kumar Singh
4. Mr. Amit Kumar Das
5. Mr. Deepak Kumar
6. Mr. Dharmendra Narayan
7. Mr. Hemant Kumar Shikarwar
8. Mr. Mahesh Tiwari
9. Mr. Prakash Kumar Jha
10. Mr. Radhey Shyam Goswami
11. Mr. Ram Subhag Singh
Steering Committee
1. Mr. Prem Chand Tripathi – Convenor
2. Mr. Rajesh Kumar Shukla- Vice Chairman
3. Mr. Amar Kumar Singh
4. Mr. Dhan Kumar Jain
5. Mr. Mahesh Tiwari
6. Mr. Milan Kumar Dey
7. Mr. Prakash Kumar Jha
8. Mr. Ram Subhag Singh
9. Mr. S.S.Ojha
  Special Invitee :- Mr. Rajiv Ranjan, Chairman
Legal Awareness- cum- Journal Committee
1. Mr. Rajiv Ranjan- Chairman
2. Mr. Rajesh Kumar Shukla, -Vice Chairman
3. Mr. Nilesh Kumar- Member, BCI
4. Mr. Amar Kumar Singh
5. Mr. Amit Kumar Das
6. Mr. Anil Kumar Mahto
7. Mr. Baleshwar Prasad Singh
8. Mr. Dharmendra Narayan
9. Mr. Hemant Kumar Shikarwar
10. Mr. L.P.Singh
11. Mr. Milan Kumar Dey
12. Mr. Parmeshwar Mandal
13. Mr. Prakash Kumar Jha
14. Mr. Prayag Mahto
15. Mr. Radhey Shyam Goswami
16. Mr. Ram Subhag Singh
17. Mr. Shiv Narayan Roy
18. Mr. Shyam Sundar Ojha
  Co-opted Member
19. Mr. Abhay Kumar Mishra, Advocate, Jharkhand High Court
20. Mr. Anil Tiwari, Advocate, Jamshedpur
21. Mr. Debashish Pandey, Advocate, Rajmahal
22. Mr. Jitendra Singh, Advocate, Jharkhand High Court
23. Mr. Jitendra Kumar Singh, Advocate, Jamshedpur
24. Mr. M.B.Lal, Advocate, Jharkhand High Court
25. Mr. Mukesh Kumar Sinha, Advocate, Jharkhand High Court
26. Mr. Mohit Prakash, Advocate, Jharkhand High Court
27. Mr. Navin Kumar, Advocate, Jharkhand High Court
28. Mr. Pradeep Kumar Singh, Advocate, Daltonganj
29. Mr. Prem Chand Tripathy, Advocate, Garhwa
30. Mr. Ranjan Dhari Singh, Advocate, Jamshedpur
31. Mr. Sudarshan Srivastava, Advocate, Jharkhand High Court
32. Mr. Vikramaditya Chaturvedi , Advocate, Godda
Seminar Committee
1. Mr. Rajiv Ranjan – Chairman
2. Mr. Nilesh Kumar
3. Mr. Amar Kumar Singh
4. Mr. Amit Kumar Das
5. Mr. Deepak Kumar
6. Mr. Dharmendra Narayan
7. Mr. Gopeshwar Prasad Jha
8. Mr. Hemant Kumar Shikarwar
9. Mr. Laliteshwar Prasad Singh
10. Mr. Mahesh Tiwari
11. Mr. Milan Kumar Dey
12. Mr. Parmeshwar Mandal
13. Mr. Prakash Kumar Jha
14. Mr. Prem Chand Tripathi
15. Mr. Prayag Mahto
16. Mr. Radhey Shyam Goswami
17. Mr. Ram Subhag Singh
18. Mr. Shiv Narayan Roy
  Co-opted Member
19. Mr. Abhay Kumar Mishra, Advocate, Jharkhand High Court
20. Mr.Lalit Kumar Pandey, Garhwa Advocate
21. Mr. Mukesh Kumar Sinha, Advocate, Jharkhand High Court
22. Mr. Navin Kumar, Advocate, Jharkhand High Court
23. Mr. P.N.Gope, Advocate, Jamshedpur
24. Md. Qasim, Advocate, Jamshedpur
25. Mr. Rajnish Jha, Advocate, Jamshedpur
26. Mr. Subhas Kumar Mishra, Advocate, Ranchi
Audit Committee
1. Mr Baleshwar Singh
2. Mr Dharmendra Narayan
3. Mr. Mahesh Tiwari
4. Mr. Prakash Kumar Jha
5. Mr Ram Subagh Singh
Media Committee
1. Mr. Rajesh Kumar Shukla, Convenor
2. Mr. Amar Kumar Singh
3. Mr. Amit Kumar Das
4. Mr. Ram Subhag Singh
Committee of Co-Chairman
1. Mr. Anil Kumar – Co-Chairman, South Chhotanapur Region
2. Mr. Dharmendra Narayan- Co- Chairman, Santhal Pargana Region
3. Mr. Prakash Kumar Jha- Co-Chairman, Kolhan Region
4. Mr. Radhey Shyam Goswami, Co-Chairman, North Chhotanagpur Region
5. Mr. Ram Subhag Singh- Co-Chairman, Palamau Region
Committee of Acting Vice- Chairman
1. Mr. Anil Kumar Mahto- Acting Vice-Chairman
2. Mr. Baleshwar Prasad Singh – Acting Vice-Chairman
3. Mr. Parmeshwar Mandal-Acting Vice-Chairman
Appointment/Selection Committee
1. Mr. Rajesh Kumar Shukla, Hon’ble Vice –Chairman- convenor
2. Mr. Amar Kumar Singh, Hon’ble Member
3. Mr. Amit Kumar Das, Hon’ble Member
4. Mr. Gopeshwar Pd. Jha, Hon’ble Member
5. Mr .Milan Kumar Dey, Hon’ble Member
6. Mr. Mahesh Tiwari, Hon’ble Member
7. Mr. Md. Sohail Anwar, Hon’ble Member
8. Mr. Prem Chand Tripathi, Hon’ble Member
9. Mr. Ram Subhag Singh, Hon’ble Member
Pension Committee
1. Mr. Rajesh Kumar Shukla- Hon’ble Vice-Chairman
2. Mr. Mahesh Tiwari, Hon’ble Member
3. Mr. Prem Chand Tripathi- Hon’ble Member
4. Mr. Ram Subhag Singh, Hon’ble Member
5. Mr. P.K. Sinha, Senior Advocate, Jharkhand High Court, Ranchi
6. Mr. K.B.Sinha, Senior Advocate, Jharkhand High Court, Ranchi
Disciplinary Committee
A. 1. Mr. Amar Kumar Singh -Chairman
2. Mr. Hemant Kumar Shikarwar, Member
3. Rashid Anwar Co-opted Member, Advocate, Deoghar
 
B. 1. Mr. Prem Chand Tripathi –Chairman
2. Mr. Mahesh Tiwari, Member
3. Mr. Radhey Shyam Pandey Co-opted Member, Adv. Jharkhand High Court
 
C. 1. Mr. Shiv Narayan Roy- Chairman
2. Mr. Radhey Shyam Goswami, Member
3. Mr. A.K.Srivastava, Advocate, Bokaro, Co-opted Member
 
D. 1. Mr. G.P.Jha- Chairman
2. Mr. Dharmendra Narayan, Member
3. Mr. Anil Kumar Tiwary, Co-opted Member, Advocate, Jamshedpur
 
E. 1. Mr. Shyam Sundar Ojha- Chairman
2. Mr. Ram Subhag Singh, Member
3. Mr. Amrendra Kumar, Co-opted Member, Advocate, Jharkhand High Court
 
F. 1. Mr. Deepak Kumar-Chairman
2. Mr. Anil Kumar- Member
3. Mr. Ranjan Dhari Singh , Co-opted Member, Advocate, Jamshedpur
 
G. 1. Sri Prakash Kumar Jha- Chairman
2. Sri Anil Kumar Mahto, Member
3. Sri Anindo Mishra, Co-opted Member, Advocate, Jamshedpur
 
H. 1. Mr. Prayag Mahto –Chairman
2. Mr. Parmeshwar Mandal, Member
3. Mr. M.M.Pan- Co-opted Member, Advocate , Jharkahnd High Court
 
I. 1. Mr. Milan Kumar Dey – Chairman
2. Mr. Amit Kumar Das , Member
3. Mr. Ajit Kumar, Co-opted Member, Additional Advocate General, Jharkhand
 
J. 1. Mr. Baleshwar Prasad Singh, Chairman
2. Mr. L.P.Singh , Member
3. Mr. Balmukund Rai, Co-opted Member, Advocate, Deoghar
reconstituted
1. Mr. Baleshwar Prasad Singh, Hon’ble Acting Vice-Chairman
2. Mr. Dharmendra Narayan, Hon’ble Co-Chairman
3. Mr. Chandra Shekhar Singh, Advocate, (co-opted Member)